GENEL ŞEYLER


Bobiler nedir, ne işe yarar hı?

Dünyanın en mükemmel sitesidir. Bobiler'de yaptığımız photoshop ve video işlerini sergilemekteyiz. Bir yandan da bir paralel evren inşa ediyoruz. (Hemen 2 paralelde).

Paralel evren nedir?

Siteye gönderilen montelerle bir paralel evren kurmaktayız. İnsanlarından mekanlarına, kavramlarından olaylarına, cisimlerinden yerlerine kadar her şeyini bizim tasarladığımız bir evren. Yalnız bu evren henüz yok. Her şeyi tasarladıktan sonra onları seloteyple birbirine yapıştırmak suretiyle evreni hazır hale getireceğiz.

Monte nedir?

Siteye gönderilen görsellere / videolara monte diyoruz. (Bu terim sanılanın aksine "montaj" kelimesinden türemiş değil; "monte etmek" kalıbından gelmekte. Bu da böyle gereksiz bir bilgi miydi. Evetti.)

Siteye hangi tür monteler gönderebiliyruz? Bir sınır var mıdır?

.jpg .gif .swf ve her türlü video görseli gönderebilirsiniz. Tek şartımız, o muhteşem eseri şahsınızın yapmış olması gerekliliği. Copy paste evrenimize zarar veriyor. Bir de şutlanmanıza sebep oluyor.

Bir de, photoshop değmemiş fotografları ve ekran görüntülerini kabul etmemekteyiz.

İsimsiz monte göndermek ne işe yarıyor?

Bazen insanoğlu ismi ortaya çıkmadan bir şeyler göndermek istiyor. Çünkü istiyor. İsimsiz gönderme opsiyonu da bunun için. İsimsiz olarak gönderdiğiniz monteleri, kendi profil sayfanızda görebiliyorsunuz ama diğer insanlar göremiyor.

THE SİSTIM


Güzide nedir, supır nedir?

Siteye eklenen montelere tüm bobiler oy veriyor. Eğer çok kişi oy verirse monte "güzide" oluyor ve "güzideler" sayfasında yayınlanmaya başlıyor.

Eğer güzide seçilmiş bir monte çeşitli sayılarda oylar almaya devam ederse de "supır" oluyor ve "supırlar" sayfasında, yani sitenin anasayfasında yayınlanmaya başlıyor.

Monteler neye göre güzide oluyor ya da supır seçiliyor?

Verilen oylara göre. Her verilen oyun bir puanı oluyor. Normal bir bobi oy verince bu 1X sayılıyor, daha deneyimili (4'ten fazla montesi supır olmuş) bobiler oy verince bu oylar 5X sayılıyor. Sonra monte için verilmiş tüm puanlar toplanıyor ve eğer montenin aldığı puan belli bir değere ulaşmıssa o monte önce güzide daha sonra supır oluyor.

Montelere nasıl oy veriliyor?

Montenin altındaki makina kafası ikonuna tıklayarak oy verebiliyorsunuz.

Oy verme sistemi neden şeffaf değil? Oy verenlerin isimleri neden gözükmüyor?

Bunun en güzide örneği meclis heralde. Orada açık oylama yapınca tüm yasalar geçiyor, kapalı oylama yapınca yarısı geçmiyor. Açık oylama herkesi beğenmeye teşvik ediyor gibi bir durum söz konusu. Bu olsun istememekteyiz.

Monte kaç oy aldı göremiyorsam, gidişatını nasıl takip edeceğim?

Yeni yaptığınız montenin sağ üst köşesinde "ihtimal" diye bir alan var. Bu alan yalnızca monteyi yapan kişi tarafından görülebiliyor ve montenin güzide / supır olabilme ihtimalini gösteriyor.

Arkadaşların arkadaşlara sırf arkadaşları olduğu için oy vermesini nasıl engelliyorsunuz?

Engellemiyoruz, sonuçta bobiler bir komunite. Amacımız da yaratıcı içerikler oluşturmak. Üye olan herkes de, her ne kadar içeride tanıdığı bir sürü arkadaşı olsa da, yaratıcılık kriterine göre oy veriyor. En azından evrenimizde böyle bir kültür oluşturabildiğimizi ummaktayız.

Monteler güzide ya da supır olabilmek için moderatör onayından geçiyor mu?

Hayır, tamamen aldığı oylara göre belirleniyor. Moderatörler sadece şunları kontrol ediyor:

  • Bu monte hukuksal olarak bir sorun çıkartır mı, hapislerde çürür müyüz?
  • Bu monte kopiş mi ya da daha önce yapılmış mı?
  • Monte grafik olarak çok mu feci durumda. Paint ile mi yapılmış?

Montem armut konusuna taşınmış. Bu ne demek? Neden ama neden?

Bu, montenizi 9gag'e ekleyebileceğiniz anlamına geliyor. Artık ileri paint seviyesine ulaşmışsınız. Başka bir söylentiye göre de monteniz grafik olarak yetersiz olduğu için o konuya taşınmış.

BOBİLER KREATOR


Bobiler kreator nedir?

Zaman zaman markalar için markaların briefleri doğrultusunda monteler çalışmaktayız. Bu daha baslangiç aşamasında. Bu inanılmaz sistemimizin adı da Bobiler Kreator.

Kreator'e kimler iş gönderebiliyor?

Kreator briefleri yalnızca deneyimli (4'ten fazla montesi supır olmuş) bobilerin görebileceği şekilde sitede yayınlanmakta.

Kreator'de prosedur nasıl işlemekte?

Sadece deneyimli bobilerin görebileceği şekilde bir konu açılıyor. Bu konuda markanın verdiği brief yayınlanıyor. Bobiler normal monte ekler gibi bu konuya brief doğrultusunda hazirladıkları monteleri gönderiyor. Sonra monteleri toplu olarak markaya gösteriyoruz. Markanın okey verdiği monteleri marka kendi sosyal medya hesaplarında kullanıyor ve eserleri yayınlanan bobiler'e telifler ödeniyor.

BOBİ ÖDÜLLERİ


Bobi ödülleri nedir nedir?

Her ay paralel evrenimiz için üretilmiş en yaratıcı jpg ve video monteleri seçip ödüllendirmekteyiz. Sonuçları da ayın 5'i 10'u gibi açıklanmakta.

Peki nasil seçiliyor birinciler?

Birincileri o ay en çok oy alan monteler arasıdan bir juri seçmekte. Yani ön elemeyi bobiler yapmakta, sonra elemeyi geçen monteler arasında da juri seçmekte.

Kim bu juri?

Yaratıcılığına ve superliğine inandığımız insanlardan oluşmakta. Bobiler holding icra kuru başkanları Ezgi & Ozan dışında, bol ödüllü deneyimli reklamcılar Gökhan Yücel & Gökcen Yücel ve Türkiye'nin en supır, muhtemelen en çok ödül almış illustratörü Alperen Kahraman yer almakta jürimizde.

Ödüller neler?

Ödüller gizli.

kişisinin montesinde yanlış olanı bulunuz


vazgeçtim
kişisinin sektör yazısında yanlış olanı bulunuz

vazgeçtim